top of page

En fantastisk och lite skrämmande dag på jobbet.

Här om dagen träffade jag flera olika individer i terapibehandlingar. Det blir ofta prat om hälsa. En person berättar hur de odlar egna grönsaker, hur de är medvetna om att de kan förändra sin livsstil och då också sin hälsa❣️

En annan person får hjälp av en diabetessköterska som säger att det är ok att inta aspartam. Och därför är ok att dricka läsk med detta innehåll.


Låt oss då titta på detta med aspartam. Stämmer det råd som getts?


Tarmflora som brygga mellan sötningsmedel och ämnesomsättning

I en studie i den ansedda tidskriften Nature beskriver Suez med kollegor hur sötningsmedel kan orsaka glukosintolerans (något som är behäftat med typ 2 diabetes) genom ändringar i vår tarmflora. Suez använde vanliga sötningsmedel och analyserade hur dessa påverkade tarmfloran och kroppens förmåga att hantera glukos. Detta tyder på att den skadliga effekten av sötningsmedel kanske går via vår tarmflora (Suez et al).

Azad och kollegor slog ihop resultat från 7 kliniska studier där man undersökt hur sötningsmedel som aspartam, sukralos och stevia påverkar riskfaktorer för hjärt-kärlsjukdom. Man såg i dessa studier att sötningsmedel inte föranledde någon viktnedgång och istället sågs en liten ökning av BMI. Man kunde inte observera att det skulle finnas några fördelar med sötningsmedel (Azad et al).

I en studie som publicerats i den ansedda medicinska tidskriften New England Journal of Medicine visade Ebbelinge och kollegor att överviktiga och feta personer som regelbundet drack läskedryck kunde gå ner i vikt om de valde läsk med artificiella sötningsmedel. Efter 1 år hade de som drack läsk med sötningsmedel gått ner 1.9 kg mer än de som fick dricka valfritt men efter 2 år fanns ingen skillnad mellan grupperna! Återigen, den som vill gå ner i vikt har ingen nämnvärd nytta av produkter med sötningsmedel (Ebbelinge et al).


Slutsater om sötningsmedel

  • Socker och snabba kolhydrater är ohälsosamma, såvida inte intaget begränsas kraftigt.

  • Sötningsmedel gör ingen nytta och kan snarast vara skadliga.

Läs gärna hela artikeln här


ree

Gör medvetna val om vad du stoppar i dig. Fråga gärna hur saker påverkar din kropp. Förstår du inte fråga igen. Det är av stor vikt att kommunikation är korrekt för att förändra folkhälsan, förbättra folkhälsotjänsterna och förbättra livskvaliteten på individ- och samhällsnivå.







MåVäl

Lena

 
 
  • Facebook Social Icon
Cookies 
Integritetspolicy
image_edited_edited_edited_edited_edited
MåVäl 11x_edited.png
maria_edited.png
image_edited_edited_edited_edited.png
MåVäl AB
lena@maval.nu
Tel: 0708 96 85 06
Stockholm, Sverige
Copyright © 2021 MåVäl AB, Stockholm | Design JA-Idébyrån, Stockholm
bottom of page